Novinka v ulicích Pekingu: Na zlatém kole si dobijete i mobilní telefon
Kolo je v Číně nejoblíbenějším dopravním prostředkem. Problémy ale v poslední době způsobují především služby spojené s jejich sdílením. Množství bicyklů ale i elektrokol v ulicích mnoha čínských velkoměst roste doslova raketovým tempem.
Nově se do boje o svůj podíl na fenoménu sdílených kol zapojila služba CoolQi. Proti svým konkurentům nabízí vedle samotných jízdních kol i bonus v podobě integrovaných nabíječek pro mobilní telefony.
Čínský cyklodrak míří do světa
Systém sdílení kol se v Číně ukázal natolik úspěšným, že zdejší provozovatelé těchto služeb již pomýšlejí na zahraniční expanzi. Dvě nejúspěšnější čínské společnosti v tomto segmentu – Ofo a Mobike plánují nabídnout obdobné služby v USA, Singapuru a Velké Británii. Pekingský start-up Bluegogo nyní testuje pronájem 200 kol v San Franciscu.
Podle odhadů, které zveřejnil v březnu 2017 deník China Daily, se v roce 2020 bude sdílená ekonomika podílet 10 % na celkovém HDP země. V roce 2025, který Čína spojuje s ambiciózním plánem modernizace průmyslu „Made In China 2025", tj. obdobou evropského „Průmysl 4.0“, má sdílená ekonomika představovat dokonce celou jednu pětinu domácího HDP. Meziročně má celý sektor růst až o 40 %.
-
Zdroj textuProfimedia, en.people.cn
-
Zdroj fotografiíProfimedia