Žvýkejte do zemdlení
fletcherismus | země původu: USA
Dieta Horace Fletchera, známá též jako fletcherismus, spočívala jednoduše ve zdlouhavém konzumování. Sám autor trpěl nadváhou a rozhodl se ji řešit systematickým stolováním, při němž každé sousto žvýkal 32krát – tedy jednou pro každý zub. Potrava se přitom natolik rozmělnila a spojila se slinami, že připomínala tekutinu. Teprve tu pak Fletcher a stoupenci jeho metody polykali. Klíčová myšlenka zněla, že jídlo takto rychleji sklouzne do žaludku a strávník se dříve zasytí. Pokud ovšem ani po poctivém rozkousání neměl pokrm správnou konzistenci, musel se vyplivnout. A fletcheristé zacházeli dokonce tak daleko, že pečlivě žvýkali i nápoje… (foto: Shutterstock)
Modrá není dobrá?
změna zraku | země původu: Japonsko
Japonsko se stalo domovem hned dvou dietních metod, jež stavěly na změně zrakových vjemů. Začátkem 21. století se objevila teorie, že žlutá a červená barva podporují chuť k jídlu. Proto se prodávaly brýle s modrými skly, které vše halily do nepříliš příjemných odstínů. Z testů ovšem vyplynulo, že s hubnutím nijak nepomáhaly. Prokazatelný účinek naopak nabízel headset pro rozšířenou realitu, jenž vyhledával potraviny v zorném poli a opticky je zvětšoval. Nositelé zařízení pak podle průzkumu holdovali jídlu o 10 % méně. (foto: Shutterstock)
Podělte se o jídlo
parazitická dieta | země původu: Mexiko, Čína
Ještě v průběhu 20. let minulého století si lidé v amerických lékárnách mohli koupit pilulku obsahující tasemnici: Parazit se pak usadil v trávicím traktu, cizopasil na pozřeném jídle a měl hostiteli pomáhat zhubnout. V současnosti se již podobné přípravky samozřejmě neprodávají, ale pokud byste po tasemnici toužili, v Mexiku prý existují centra, kde si ji lze nechat implantovat. V Číně si pak mladé dívky údajně pomáhají ilegálními škrkavkami, které však na rozdíl od tasemnic způsobují zásadní zdravotní problémy a mohou vést k onemocnění jater či k selhání plic. (foto: Shutterstock)
Cukr, nebo tabák?
cigaretová dieta | země původu: USA
Ještě začátkem 20. století mohli Američané od lékaře odcházet s doporučením, že pokud je honí mlsná, mají si místo cukrovinek dopřát cigaretu. Schopnost tabáku potlačit chuť k jídlu znali již předkolumbovští obyvatelé kontinentu. Ještě ve 20. století však nebyl dobře prozkoumán neblahý vliv kouření, a tak se cigarety stávaly běžnými pomocnicemi na cestě za štíhlou linií. Dnes již víme, že nikotin urychluje metabolismus; zároveň si ovšem moderní společnost uvědomuje širokou plejádu zdravotních komplikací, jež se s kouřením pojí a mohou končit i smrtí. Jakmile se pak dotyčný tabáku oddávat přestane, spalování kalorií se zpomalí – a zhruba tři čtvrtiny testovaných jedinců tak začaly opět nabírat na váze. (foto: Shutterstock)
Slunce, vzduch a lži
inedia | země původu: Indie
Inedia nebo též breathariánství se velmi volně opírá o tradiční indické lékařství zvané ájurvéda a člověk podle něj ke své existenci vůbec nepotřebuje potravu, a někdy dokonce ani vodu. Jediné zdroje nezbytné pro život prý představují vzduch a sluneční záření. Jedná se o velmi nebezpečnou pseudodietu a propagoval ji například guru Prahlad Džani, který tvrdil, že od roku 1940 nejedl ani nepil. Ve skutečnosti se ovšem s breathariánstvím pojí značný počet úmrtí a rozhodně se nedoporučuje takto extrémní půst podstupovat. (foto: Shutterstock)