Nejšťastnější země světa: Finsko má zlatý hattrick, Česko si opět polepšilo
Každoroční Zpráva o světovém štěstí (World Happiness Report) se pomocí šestice kritérií snaží objektivizovat pojem štěstí. Autoři srovnávali 153 zemí z celého světa podle hrubého domácího produktu na hlavu, sociální podpory, délky života ve zdraví, svobody volby v životě, štědrosti (měřenou skrze dary na charitu) a pociťování korupce na úřadech a v byznysu.
Zlatý finský hattrick!
Nejšťastnější zemí je z tohoto pohledu (stejně jako v loňském a předloňském roce) Finsko. Nejde o žádné velké překvapení – Finsko a ostatní severské země se v žebříčku WHR umisťuje na předních místech pravidelně. V TOP 10 jsou vedle Finska ještě Dánsko (2.), Island (4.), Norsko (5.) a Švédsko (7.). Seveřany pak doplňují Švýcaři (3.), Nizozemci (6.), Novozélanďané (8.), Rakušané (9.) a Lucemburčané (10.)
Česká republika se letos umístila na lichotivém 19. místě, těsně za USA. Proti loňskému roku jde o polepšení o jedno místo, ještě v roce 2013 přitom byla Česká republika vyhodnocena jako 39. nejšťastnější země světa.
Z našich nebližších sousedů si lépe než Češi vedou již zmínění Rakušané a také Němci (17.). Slovákům patří aktuální 37. příčka, Polsko je na tom ještě o šest míst hůře. Naopak nejhůře jsou na tom obyvatelé Středoafrické republiky, Rwandy, Zimbabwe, Jižního Súdánu a Afghánistánu.
Zajímavý je také pohled na největší změny v hodnocení, kterým v negativním smyslu nepřekvapivě vévodí země zmítané válkou a politickou a ekonomickou krizí. Nejhůře z tohoto pohledu dopadla Venezuela a Afghánistán. Venezuela byla v roce 2013 hodnocena jako 20. nejšťastnější země světa, v aktuálním žebříčku jí ale patří až 99. místo. Největší pozitivní skok v hodnocení naopak předvedl západoafrický Benin, Togo a také Maďarsko, kterému patří v aktuálním žebříčku 53. místo a proti loňsku si polepšilo o devět míst.
Letos bylo součástí zprávy i pořadí nejšťastnějších měst světa. V něm první místo zaujaly finské Helsinky, následované dánským Aarhusem a novozélandským Wellingtonem. Na 29. místě se umístila Vídeň, Praha skončila 44., těsně za Paříží. Bratislava je 54. Poslední tři místa obsadily palestinská Gaza, jemenské Saná a metropole Afghánistánu Kábul.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíShutterstock