Rajčatová bitva
Kde se koná: Buñol, Španělsko
Tisícihlavý dav a ulice zbarvené do ruda, to je každoroční obrázek srpnové slavnosti La Tomatina, odehrávající se ve španělském městečku Buñol nedaleko Valencie. Za vznikem slavnosti přitom stála kuriózní nehoda. V roce 1945 došlo během průvodu masek (Gigantes & Cabezudos) k nehodě, která vyvrcholila hádkou a divokou strkanicí, jíž nebyl ušetřen ani nedaleko stojící stánek se zeleninou. Příštího roku už na náměstí Buñolu dorazili lidé vyzbrojení vlastní rajčatovou municí a položili tak základ rajčatové války zvané La Tomatina. (foto: Wikimedia Commons, flydime, CC BY-SA 2.0)
Svátek barev
Kde se koná: po celém světě
Festivaly barev pochází z Indie, postupně se ale rozšířily do celého světa a s úspěchem se uchytily v Singapuru, Německu či USA. Svátek, při němž po sobě účastnící stříkají obarvenou vodu a malují po sobě barevným práškem Gulal, je vlastně vítáním jara a loučením se zimou. Původ má festival v příběhu o démonce Holice a zbožném Pralahadovi. Démonka se jej pokusila upálit, ale ten díky své víře ohni unikl a Holika sama uhořela. V roce 2015 hostila Hólí, jak se svátku říká, i Praha. (foto: David Těšínský, se souhlasem k publikování)
Ďábelský skok přes nemluvňata
Kde se koná: Castrillo de Murcia, Španělsko
El Salto del Colacho, neboli ďábelský skok, je tradiční španělský svátek, který se každoročně koná v městečku Castrillo de Murcia, ležícímu 100 kilometrů severně od Madridu. Tradice tohoto svátku sahá až do roku 1620 a každoročně se koná u příležitosti katolického svátku Těla a Krve Páně. Běžci symbolizující ďábla přeskakují nemluvňata, aby je tak očistili od jejich prvotního hříchu. (foto: Wikimedia Commons, Celestebombin, CC BY-SA 4.0)
Revoluce vybojovaná vejci a moukou
Kde se koná: Ibi, Španělsko
Španělské městečko Ibi je již po 200 let svědkem bizarního státního převratu. Za doprovodu hudby pouličních hudebníků zde vždy 28. prosince bojují vojáci Casats a Fadrins, vyzbrojení vejci a moukou, za nastolení nové spravedlnosti. Svátek se koná u příležitosti Dne neviňátek, nebo též masakru neviňátek a vrcholí veřejnou sbírkou a závěrečným ohňostrojem. (foto: Wikimedia Commons, Fotógrafo Ibi, CC BY-SA 4.0)
Kukeri - masopust bohů plodnosti
Kde se koná: Bulharsko
Kukeri je tradiční bulharský rituál oslavující jaro. Odehrává se obvykle kolem počátku roku a před postní dobou, kdy kukeri (božství ztělesňující plodnost) chodí a tancují vesnicí, aby vyplašili zlé duchy s pomocí svých komplikovaných kostýmů a zvuku zvonů. Cílem je zajistit vesnici dobrou sklizeň, zdraví a spokojenost. (foto: Wikimedia Commons, Ivaneskoto, CC0)
Mořské panny a mořští pánové
Kde se koná: Cary, USA
Festival Merfest v Severní Karolíně mimoděk dává odpověď i na nevyslovenou otázku: Jak se vlastně rozmnožují mořské panny? Merfest Mermaid and Merman Festival, tedy festival mořských panen a mořských mužů, se koná každý rok na počátku ledna v aquacentru ve stopadesátitisícovém americkém městě Cary. Panny a páni se zde učí, jak správně používat ploutev a jak zadržet pod vodou dech. (foto: Profimedia)
Opulentní opičí hostina
Kde se koná: Lopburi, Thajsko
Nejen lidé rádi slaví a hodují. V thajské provincii Lopburi je každým rokem k vidění jeden z nejpodivnějších festivalů na světě, pojmenovaný Monkey Buffet Festival. Opičí hody jsou určeny zdejší zhruba dvoutisícové populaci makaků a zahrnují až 4 tisíce kilogramů ovoce, zeleniny, koláčů a dalších pochutin. Na slavnostním banketu nechybí ani pití a spousta květin. Opičí festival vznikl na podporu místního turistického ruchu a každoročně jej navštíví desetitisíce návštěvníků. (foto: Shutterstock)
Thajský lampionový průvod
Kde se koná: Thajsko
Slavnost spojenou s lampiony známe i z Česka. Na rozdíl do socialistických průvodů oslavujících Říjnovou revoluci je thajská lampionová slavnost velmi komerční záležitostí. Během listopadového úplňku po celém Thajsku k noční obloze vystoupá tisíce lampionů, na jihu země se zase světla rozzáří na vodní hladině. Oba svátky Yi Peng (na severu) i Loi Krathong (na jihu) mají především podpořit turismus a přilákat do země zážitků chtivé zákazníky. Na akci je se platí vstupné až 100 dolarů a o nejlepší místa je vždy velký zájem. (foto: Shutterstock)
Bahenní festival v Boryeongu
Kde se koná: Boryeong, Jižní Korea
Jihokorejské město Boryeong, ležící na pobřeží Žlutého moře, je každý rok během druhého červencového víkendu svědkem neobvyklého sportovního svátku. Miliony diváků zde sledují zápasy v bahnem naplněných bazénech a bahenní lyžařské závody. Svátek byl původně marketingovou akcí, která měla upozornit na léčivé a zkrášlující účinky kosmetiky, vyráběné z bahna zdejších mokřin. (foto: Shutterstock)
Tygří hrátky
Kde se koná: Thrissur, Indie
Tygr je v Indii považován za mýtické zvíře, ostatně sedlá jej například hinduistická bohyně Durga, jedna z manželek boha Šivy. V indické provincii Kérala se již přes 200 let koná slavnost Puli Kali, tedy tygří hry. Puli Kali je svého druhu karneval, při němž městem Thrissur prochází rej tygřích masek všech velikostí a barev. (foto: Wikimedia Commons, Gokuldasks, CC BY-SA 4.0)