Hraje i svítí
Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun
Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)
Posezení pro krále
Dagobert | kde: Francie | cena: 320 tisíc korun
Záchod společnosti Herbeau je navržen tak, aby neurazil pozadí žádného krále: Připomíná dřevěný trůn, nechybějí opěrky rukou a náruživý hradní čtenář jistě ocení i stojan na svíci. Toaleta nese jméno Dagoberta I., posledního krále z francouzské dynastie Merovejců, který zemřel v roce 639. Na „počest“ kontroverzního panovníka začne z útrob latríny vždy po zvednutí víka znít píseň „Dobrý král Dagobert“, jež vznikla v roce 1750 s cílem zesměšnit šlechtu. (foto: Profimedia)
Ve třpytu drahokamů
Lixil | kde: Japonsko | cena: 2,8 milionu korun
Pokud si bez odlesků Swarovského krystalů nedokážete už ani odskočit, pak právě pro vás japonská společnost Lixil nachystala unikátní toaletu, vykládanou 72 tisíci drahých kamenů. Šperkaři na její výzdobě údajně pracovali celé měsíce a přepočtená cena přesahující 2,8 milionu korun tomu odpovídá. Drahokamy nicméně nepokrývají prkénko a doufejme, že ani vnitřek mísy – jinak by byla poněkud škoda záchod používat. (foto: Profimedia)
Nesedat, nefotit!
Hang Fung Gold Toilet | kde: Hongkong | cena: 113 milionů korun
Hongkongská společnost Hang Fung Gold Technology Group si nechala postavit ukázkovou zlatou koupelnu. Nedílnou součást místnosti tvoří také toaleta v předpokládané přepočtené ceně 113 milionů korun, o její funkčnosti však panují jen dohady: Návštěvníci na ni totiž samozřejmě usednout nesmějí, a je dokonce zakázáno ji fotit. Podle „legendy“ navíc koupelna vznikla v době, kdy cena zlata dramaticky klesla – a s jeho opětovně rostoucí hodnotou firma zařízení místnosti postupně rozprodává. (foto: Profimedia)
Maximální recyklace
kosmický záchod | kde: ISS | cena: 429 milionů korun
Toalety na Mezinárodní vesmírné stanici pocházejí z dílen ruských inženýrů a jedná se o výjimečná recyklační zařízení, která dovedou tekuté výměšky přefiltrovat zpět do pitné podoby. Aby se kosmonauti v beztížném stavu mohli vyprázdnit co nejpohodlněji, je záchod vybaven také úchyty na nohy a popruhy, zatímco „správné směřování“ exkrementů se zajišťuje sáním vzduchu. Tekutý odpad se sbírá k recyklaci, ten pevný končí ve speciálních pytlících, jež se ukládají do hliníkových nádob a obvykle shoří v zemské atmosféře. (foto: NASA, CC0)