Nechejte prosím na hlavě! Nekonvenční elegance návrháře Philipa Treacyho

Klobouky v posledních letech opět dobývají přehlídková mola a začínají se vracet i na hlavy běžných žen. Ty, které vytváří irský designér Philip Treacy, byste si ale zřejmě jen tak do společnosti nevzali. Svou extravagancí totiž boří všechny představy o tradiční pokrývce hlavy
28.10.2021 - Vladimír Kouba


Klobouky jsou znakem elegance a krásy. Právě takové motto razí slavný irský designér a modista Philip Treacy, jehož mistrovská díla nosí na hlavě řada světových osobností. Poměrně nedávno byly klobouky, které svým vzhledem připomínají spíše umělecké předměty, k vidění na výstavě v největším muzeu současného umění v Rusku – v petrohradském muzeu Erarta.

Humr jako inspirace?

Opravdu je na co koukat. Blyštivá party buřinka osázená drobnými kamínky z broušeného křišťálového skla, škraboška jako stvořená pro lesní žínky nebo opulentní klobouk, s nímž si budete připadat jako loď plující po moři. To je jen pár kousků z extravagantní kolekce známého návrháře.

Treacyho osobitý styl je kombinací těch nejdivočejších fantazií – není výjimkou, když je vzhled klobouku inspirován třeba humrem. A s materiály je tomu v dílně světoznámého módního mága podobně. Při tvorbě originálních kousků neváhá použít plasty, kovy, rostliny nebo elektroniku.

Zpátky na „místo činu“

Do druhého největšího ruského města se prý slavný návrhář vydal kvůli tomu, aby obyvatelům Petrohradu přinesl v době epidemie koronaviru aspoň špetku rozptýlení. Pokud bychom měli soudit podle reakcí návštěvníků, zřejmě se mu to podařilo. „Tohle nejsou klobouky, to jsou umělecká díla, stejně jako třeba krásné obrazy nebo fotografie. Je jasné, že jen málo lidí si je odváží vzít na sebe. Jsou ale skutečně překrásné,“ soudí třeba Rašíd Chryumkin, který se na výstavu také přišel podívat.

Do bývalého sídelního města ruského impéria slavný Ir zavítal už v roce 2015. I tehdy se projevy jeho kreativního ducha setkaly s pozitivními ohlasy. Tentokrát bylo vystaveno celkem 46 děl, jež jsou podle Jekatěriny Miljukovové, která se v muzea Erarta stará o propagaci, absolutními hity. „Několik z nich jsme představili už na předchozí výstavě. Jsou tady ale i zbrusu nové kousky, které ještě nikdo neviděl,“ s nadšením popisuje Jekatěrina. 

Inspirace na podzim?

Treacy se ve světě proslavil už v roce 2011. Jeho klobouky se tehdy dostaly na jednu z nejsledovanějších svateb všech dob – sňatek prince Williama a vévodkyně Kate. Honosila se jimi většina pozvaných – včetně Camilly, která je manželkou prince Charlese a vévodkyní z Cornwallu. Treacyho klobouky má dnes v oblibě třeba také herečka Sarah Jessica Parker nebo zpěvačky Lady Gaga či Madonna.

TIP: Je libo paraplíčko? Jak se z deštníku se stal nepostradatelný módní doplněk?

V porovnání s minulostí, kdy byly roztodivné pokrývky hlavy nezbytným módním doplňkem, je dnešní doba na klobouky docela skoupá. Módní trendy se ale, jak víme, často vracejí. Tak proč si už teď skříně s oblečením malinko nepředzásobit? Inspirace máte i díky tomuto článku víc než dost. 

Firma stará přes 300 let 

Společnost James Lock & Co. na St. James's Street je údajně nejstarším fungujícím kloboučnickým obchodem na světě. Firma byla založena v roce 1676 a je mimo jiné dodavatelem klobouků pro mužské příslušníky britské královské rodiny.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, Philip Treacy Limited ©


Další články v sekci