Nečekaný manželský benefit: Sezdaní pacienti žijí déle než ti svobodní
Onkologičtí pacienti žijí déle, pokud mají právoplatného partnera. Vyplývá to ze studie provedené vědci na Harvardské univerzitě. Výzkum zahrnoval všech deset nejběžnějších typů nemoci od rakoviny prsu, plic, prostaty až po karcinom střev. U pacientů žijících v manželství se nemoc podařilo diagnostikovat v dřívějších stadiích a následná léčba byla úspěšnější. Pravděpodobnost úmrtí se u nich snížila o celých dvacet procent, přičemž pozitivní efekt se výrazněji projevil u mužů.
Autor studie dr. Paul Nguyen však upozorňuje, že výsledky výzkumu nemají zdeptat svobodné osoby. „Jde spíše o pozitivní vzkaz, který dokazuje, jak důležitá je sociální podpora,“ uvádí Nguyen. „Něco tak jednoduchého, jako je být tu pro druhého, jít s ním k lékaři, může představovat velmi mocný nástroj.“ Podle Nguyena je podpora životního partnera důležitá jak pro rychlejší stanovení diagnózy, tak pro zvládnutí náročné léčby a dodržování léčebného režimu.
Dr. David Spiegel ze Stanfordovy univerzity navíc tvrdí, že ženy s metastázami rakoviny prsu žijí v průměru o osmnáct měsíců déle, pokud navštěvují podpůrnou skupinovou terapii. Spiegel také zkoumal, zda se život se stabilním partnerem projeví v organismu i na biochemické úrovni. Zjistil, že partnerský vztah má vliv na stresové hormony, jež hrají roli v imunitních reakcích a kvalitě spánku.
-
Zdroj textu100+1 zahraniční zajímavost
-
Zdroj fotografiíShutterstock