Na Šrí Lance zakázali jízdu na slonech pod vlivem alkoholu
Vedle toho, že se sloni v tomto ostrovním státě používají na práci, vlastní je nemálo bohatých Šrílančanů, včetně mnichů, kteří tak deklarují svůj společenský status. Stížnosti na špatné zacházení s těmito zvířaty a na jejich týrání jsou časté.
Podle nových pravidel nebude možné k práci nasazovat slůňata a oddělovat je od matek. Mláďata se nesmějí používat ani při tradičních průvodech. Sloni se mohou napříště objevovat pouze ve filmech natáčených pro vládu a pod přísným veterinárním dohledem. Mezi nová opatření patří dále požadavek, aby se sloni mohli koupat alespoň dvě a půl hodiny denně a podstoupili dvakrát do roka zdravotní prohlídku. Mahutové, neboli strážci slonů, nově nemohou při práci se zvířaty pít alkohol ani brát drogy. V případě závažného porušení nových pravidel hrozí konfiskace zvířete a až tříletý trest odnětí svobody.
TIP: Úskalí sloního póla: Jde o sport, nebo obyčejné týrání zvířat?
Na Šrí Lance žije asi 200 domestikovaných slonů a 7 500 dalších ve volné přírodě. Odchyt volně žijících slonů je zakázán, ale stíhání za tento přečin je vzácné. Ochránci práv zvířat odhadují, že za posledních 15 let bylo z národních parků ukradeno za účelem domestikace více než 40 slůňat.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock