Na návštěvě světa pod vodní hladinou

Přes všechno technické vybavení zůstává pro nás prostor pod vodní hladinou stále cizím světem. Jde však o prostředí nesporné krásy a elegance, a tak se tam lidé fascinovaně vydávají znova a znova
20.03.2021 - Pavel Nygrýn

Příliš početný doprovod

Těžko odhadnout, jak se asi cítí žraloci obrovští v oblíbených potápěčských destinacích. Kromě obvyklého doprovodu dalších ryb se k nim totiž přidávají desítky nadšených turistů, které tento obrovský tvor (měří obvykle okolo osmi metrů) samozřejmě fascinuje. A svou běžnou rychlostí přibližně 5 km/h žralok rozhodně houf obdivovatelů neužene.

Stále v pohybu

Chcete-li získat skvělý snímek, nemusíte vždy shánět potápěčskou výbavu nebo se vydávat do extrémních hloubek – mořský život je úžasný i těsně pod hladinou. Tak hraví tvorové jako lachtani kalifornští představují pro focení ideální objekt. A když se přidá dostatek světla, vznikne třeba takovýto obrázek: Co myslíte, je to divoká honička, nebo podvodní polibek?

Průhledná krása z hlubin

Nejhlubší části moří a oceánů obývají tvorové, kteří vypadají jako z jiné planety – jako třeba tato barevně zářící medúza.

Romantika zkázy

Potápění k vrakům (ať už s přístroji, nebo bez nich) s sebou nese atmosféru tajemna, vzrušení a nostalgie. Vrak USAT Liberty u indonéského ostrova Bali tvoří už dávno součást podmořského světa – v roce 1942 jej torpédovali, načež byl odtažen na pláž u Tulambenu. V roce 1963 se při menším zemětřesení posunul a nyní se k němu potápěči musejí vydat do hloubky okolo devíti metrů.

Pod vodou i pod zemí

Jeskynní potápění představuje jednu z nejnebezpečnějších variant tohoto sportu. Na druhou stranu můžete narazit na překrásné scenérie, v nichž paprsky světla vykreslují stále se měnící vodní sloupy v kamenném světě pod hladinou.

Tunelem do rybníka

Někdo se potápět nechce, někdo nemůže. Už dlouho se ale pod hladinu mohou podívat i lidé, kteří se bojí namočit. Tunely v obrovských akváriích patří mezi nejvyhledávanější atrakce, jde jen o to, jak zvládáte případnou klaustrofobii. Většina tunelů (jako ten na snímku) představuje mořský svět, u nás ale můžete stejným způsobem sledovat život v rybníce – v Modré u Velehradu.

Natrénováno v bazénu

Falešný pocit beztíže, který způsobuje vztlak vody, využívají astronauti pro nácvik operací při výstupech do kosmu. Snímek zachycuje trénink choreografie nutné pro opravu Hubbleova vesmírného dalekohledu. NASA takto cvičila své astronauty nejprve v bazénu Weightless Environmental Training Facility (WETF), dnes slouží ke stejnému účelu Neutral Buoyancy Laboratory (NBL).

Nejslavnější snímek pod vodou

Kandidátů na tento titul je mnoho, ale o věhlasu snímku použitého na albu Nevermind kapely Nirvana z roku 1991 lze jen těžko pochybovat. Fotografie se dočkala stovek parodií a nových aranží: k nejzajímavějším pak patří zřejmě ta z roku 2014, na níž pózuje stejný model (Spencer Elden), ovšem už ve věku 20 let (a nutno dodat, že v plavkách). Nahé tříměsíční dítě vadilo od začátku i cenzorům. Za zmínku stojí třeba zablokování stránek s touto fotkou na Facebooku – a to včetně oficiálního profilu kapely.



  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Profimedia, Shutterstock, Splash News, NASA


Další články v sekci