Krása padající vody: Pětice impozantních uměle vytvořených vodopádů

Pohled na vodopády vytvořené přírodou často dokážou doslova vyrazit dech. Bouřící kaskády navržené architekty k potěše oka se s nimi možná nemohou měřit, pokud jde o velikost, ale často vyvolávají neméně strhující dojem
23.08.2022 - David Bimka

Dešťový trychtýř

Jewel Changi Waterfall | kde: Singapur | vznik: 2019

Při plánování singapurského letiště Jewel Changi Airport se architekti rozhodně nedrželi při zemi a splnili přání investorů, aby se centrální hala stala jedním z moderních divů světa. Přišli i s nápadem na vytvoření skleněného „trychtýře“ měřícího v průměru 200 metrů, na jehož okrajích se zachytává dešťová voda a poté padá z výšky 40 m do jezírka. Odsud ji pumpy opět ženou na střechu a takto stále cirkuluje. Trvalá vodní clona tvoří ideální „plátno“ pro světelné show, a navíc v hale udržuje příjemné ovzduší jako v asijských horách. (foto: Shutterstock)

Z římských časů

Cascata delle Marmore | kde: Itálie | vznik: 271 př. n. l.

Okolo města Rieti ve střední Itálii se od nepaměti rozkládaly bažiny a mokřady, napájené řekou Velino. Mračna komárů přenášejících malárii se však rok od roku zhoršovala, až město vyslalo delegaci do římského Senátu s prosbou o vyřešení problému. Začalo se pracovat na odvodnění a roku 271 př. n. l. byl zprovozněn kanál, který inženýři vyvedli na okraj vysokého srázu spadajícího do Rietského údolí, čímž vytvořili ohromný vodopád. Problém však jen přesunuli o kus dál, protože živel poté ohrožoval sídla po proudu. Ve 20. století nakonec na jezeře Piediluco vyrostla hydroelektrárna, většina vody se odvádí jinam, a kaskáda tudíž vyschla. Rezervoár se nicméně dvakrát denně na hodinu upouští do koryta řeky Velino, a vodopád se tak na pár chvil vrací ke své bývalé slávě. (foto: Wikimedia Commons, RatMan1234CC BY-SA 4.0)

Skleněný obr

Lie-pien | kde: Čína | vznik: 2018

Šestimilionový Kuej-jang na jihovýchodě Číny prošel za posledních třicet let rozsáhlou přestavbou, podobně jako většina velkých čínských měst. Unikátní stavební boom s sebou však nesl jen velmi nízký dohled autorit a umožnil vznik excentrických budov, které by regulátoři jinde na světě nejspíš nepovolili. Patří mezi ně i mrakodrap Liebian International Plaza, po jehož stěně se řítí voda. Do výšky 108 metrů ji vytahují čtyři 185kilowattové pumpy, což běžný provoz budovy prodraží každou hodinu v přepočtu zhruba o tři tisíce korun. Vodopád se tedy zapíná spíš jen při vzácných příležitostech. (foto: Profimedia)

Z mosta do prosta

Great Divide Waterfall | kde: Kanada | vznik: 1980

Edmontonský most High Level Bridge se otevřel roku 1980, coby jeden z hlavních bodů oslav 75. výročí založení provincie Alberta. Byl osazen i 91 metrů dlouhou trubkou s výpustěmi, do nichž tlačily vodu pumpy. Výsledný 64metrový vodopád, kterým během jediné minuty proteklo 50 tisíc litrů vody, se stal turistickou senzací a lákal davy. Ačkoliv se spouštěl výhradně o víkendech, představovala spotřeba energií trn v oku ekologů, kteří proto v roce 2009 doporučili atrakci zavřít. Zakonzervovaný Great Divide Waterfall však zůstává funkční a v médiích se občas vedou debaty o jeho obnovení. (foto: Wikimedia Commons, Kmf164CC BY-SA 2.5)

Hory pod střechou

Cloud Forest | kde: Singapur | vznik: 2012

Singapur se řadí mezi nejhustší zástavby na planetě, což jde v ruku v ruce se zalidněním – aktuálně mu patří třetí příčka globálního žebříčku, po Monaku a Macau. Asijský městský stát se proto snaží zajistit obyvatelům co nejvíc zeleně a výsledkem se staly mimo jiné Gardens by the Bay, tedy „zahrady u zátoky“: částečně krytý stohektarový pozemek zahrnující zeleň několika podnebných pásů. V části nazvané Cloud Forest neboli „mlžný les“ a imitující horské tropy jihovýchodní Asie pak vznikla 35 metrů vysoká umělá skála, z níž se řítí dolů chladivý vodopád. (foto: Shutterstock)




Další články v sekci