Karbonový kufr a bunda, která se bojí vody: S čím vyrazíme na čundr budoucnosti?

Bunda, která odolá vodě, nebo superpevný kufr z karbonu jako pro agenta 007. Ať již máte v oblibě outdoorové dobrodružství, či zaoceánskou exotiku, nejmodernější technologie na poli cestovních potřeb vás rozhodně dostanou
25.11.2017 - Kateřina Helán Vašků


Pod mikroskopem vypadají karbonová vlákna jako obyčejné „roury“. Jenže právě díky těmto „nitkám“ tenčím než lidský vlas vznikají v poslední době pro potřeby cestovatelů neobyčejné předměty z dílen českých tvůrců – například elegantní ultralehký a neprůstřelný kufr budoucnosti.  

Trošku jiná zavazadla

„Karbonový kufr každého upoutá: Spousta lidí se hned ptá, o co se jedná a k čemu to slouží. Asi nejzajímavější nápad zněl, že se uvnitř nachází uran,“ popisuje reakce na první setkání s karbonovými zavazadly jejich výrobce Šimon Knotek. S karbonem pracuje už čtyři roky a přivedla ho k němu přítelkyně Natálie, která ze zmíněného materiálu vytváří sochy. 

Knotek má ovšem obchod a výrobu v genech: „Můj pradědeček Vladimír Procházka založil v roce 1930 firmu, která se zabývala velkoobchodem a maloobchodem s papírnickým zbožím. Zůstaly mi po něm právě kufry, což mě přivedlo na nápad vyrobit i dnes podobnou praktickou věc, ovšem trochu jinak.“ 

Pro agenta 007

Jak speciální zavazadlo přesně vzniká? Forma na kufr se nejdřív vyloží karbonovou tkaninou, a to hned v několika vrstvách. Vnitřek se pečlivě vyrovná a následně se zalije tekutou směsí, která kombinuje karbon a kevlar. „Kevlar totiž dodá kufru určitou pružnost, aby nebyl křehký jako samotný karbon,“ vysvětluje Knotek. 

Také tvar zavazadla zaujme na první pohled: Návrhář se prý inspiroval světem zvířat, přesněji řečeno stavbou těla brouka kozlíčka. I díky tomu váží kufr pouhých 966 gramů. Jedno z nejlehčích zavazadel na trhu může být navíc neprůstřelné, a je tedy jako stvořené pro agenta 007. 

Luxus z umělé hmoty

Proměny luxusních materiálů vnímá i návrhářka Eva Vontorová. Po letech šití exkluzivních kabelek z kůže se odhodlala vyrábět batohy z polyamidového vlákna. Dnešní muži i ženy se totiž podle ní změnili v městské nomády, což je třeba v nabídce zohlednit.

„Příběh mého batohu začal tím, že jsem chtěla pro sebe vytvořit něco do města,“ vysvětluje designérka. Její batožina je nepromokavá, ale zároveň zevnitř větrá. Snoubí v sobě luxus, vytříbený design i praktičnost. „Vyvinula jsem zvláštní ramenní popruhy bez jediného švu, takže netlačí. Navíc je část, která se dotýká ramene, ohebná a měkká, tudíž se nositeli plně přizpůsobí,“ dodává návrhářka. 

Absolutně voděodolné 

Mezi cestovatelskými produkty na bázi nejmodernějších technologií najdeme například i outdoorovou bundu, která se „bojí vody“. Navrhla ji Michaela Vrátníková, ale její kolekce zahrnuje i další materiály, jež doslova vyzývají k výletu. 

„Používám i Polartec, což je velmi kvalitní látka, která se standardně využívá hlavně v outdooru. Dál například Ventile, tedy stoprocentní bavlnu. Tento materiál se původně vyvíjel v Anglii pro letectvo. Když zvlhne, tak jeho membrány jakoby nabobtnají a nepropustí žádnou vodu,“ vysvětluje návrhářka. 

Na dešti v suchu

Základ unikátní kolekce ovšem tvoří látka zvaná Gore-Tex: Designérka pracovala s jediným materiálem, který je pro Česko certifikovaný. Díky němu lze outdoorovou bundu klidně i polévat proudem vody, aniž by promokla

„Na nových materiálech je hodně příjemné, že jsou opravdu velice kvalitní a vypadají na pohled dobře. Představují tedy výbornou startovní pozici pro to, začít dělat design,“ uzavírá Vrátníková. Design bez účelu dnes už jednoduše není v kurzu, a v cestování to platí dvojnásob. Možná tak brzy nastane čas, kdy se obyvatelé měst promění v „agenty“ a budou cestovat daleko za hranice stávajících možností. 

  • Zdroj textu
    100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií
    Wikipedia, BOAdesign

Další články v sekci