Nevlídné místo
Skotsko ještě jednou, tentokrát bez jezer: hrad Dunnottar, tyčící se nad hladinou Severního moře, je nejen krásný, ale také velmi starý – s jeho budováním se začalo už v 7. století. Nebyl prý nikdy dobyt, na čemž má jistě zásluhu i velmi obtížný přístup k osamocenému skalisku.
Chraňte město!
Pozornost si zaslouží i pevnosti mnohem modernější, jako je ta na ostrově Georges Island v Bostonu. Začala se stavět v roce 1825 a měla chránit vjezd do přístavu. Paradoxně však už v roce 1847, kdy se pevnost pojmenovanou Fort Warren podařilo dokončit, byl její návrh zastaralý. Dočkala se tak tradiční role vězení a sloužila jako výcvikové středisko.
Romantika plná krve
Strohý skotský hrad, temné vody jezera a světla reflektorů – dalo by se téměř tvrdit, že tohle je fortifikační kýč. Pevnost Eilan Donan na stejnojmenném ostrově v jezeře Loch Duich vznikla už ve 13. století na obranu proti Vikingům, současná podoba je dílem rekonstrukce v první třetině 20. století. Hrad slouží také jako vděčná kulisa filmařů: zahrál si třeba ve stylovém Highlanderovi nebo v komedii Jak ukrást nevěstu.
Hitlerova oceánská pevnost
Bunkry z druhé světové války se historickým hradům krásou nemohou rovnat – účelnost čiší z každého jejich detailu. Atlantický val, který měl zastavit spojeneckou invazi přes Kanál, ale prostě vynechat nelze. V tomto zachovalém objektu na francouzském pobřeží vzniklo muzeum, a jde tak o jednu z památek na krvavý Den D.
Moře spíše symbolické
Le Mont-Saint-Michel, tedy Hora sv. Michala, je ve skutečnosti přílivový ostrov – v době odlivu leží skoro patnáct kilometrů od moře. Vždy byl ale dobře chráněn, neboť mořské dno tvořené tekutým pískem představuje i v době odlivu past. Opevněný klášter vybudovali na temeni kopce benediktini: v jistých obdobích sloužil i jako vojenská pevnost či vězení, dnes je však opět v držení řádu. Na konci 19. století se ostrov podařilo zpřístupnit náspem a od roku 1979 je s celým zálivem i klášterem zapsán na seznamu UNESCO.
Hlídač Dněpru
Od moří a jezer pojďme k řekám. Chotynská pevnost v Černovické oblasti na Ukrajině stojí na pravém břehu důležité dopravní tepny, řeky Dněpr. Historicky jde o oblast tzv. Besarábie, samotná pevnost dnes patří Ukrajině. Stavba opevnění v tomto místě začala už v 10. století, později došlo k mnoha přestavbám. Chotynská pevnost zažila desítky bitev, v nichž na ni útočili Turkové, Poláci i Rumuni.
Uprostřed pouště
Nakonec ještě jedna pevnost, která hledí na moře z hodně veliké dálky – a ani to moře není úplně běžné. Pevnost Masada vznikla už v 1. století př. n. l. a sloužila jako útočiště Židů během bojů s Římany. Útes, na kterém stojí, dosahuje výšky 450 metrů a také díky tomu lze odtud, z okraje Judské pouště, dohlédnout až k Mrtvému moři. Od roku 2001 se tato starověká památka nachází pod ochranou UNESCO.