Japonská babička Kane Tanakaová je oficiálně nejstarším žijícím člověkem
Kane Tanakaová se narodila 2. ledna 1903 ve vesnici Kazuki v japonské prefektuře Fukuoka. Během druhé světové války pracovala v krámku, kde společně se svým manželem Hideem prodávala rýžové koláče. Manžel paní Tanakaové se konce války nedožil a ona sama v krámku vydržela až do svých 63 let.
Žezlo nejstaršího žijícího člověka Kane převzala po své krajance Čijo Mijakové, která zemřela ve věku 117 let loni v létě. Oficiální titul stvrzený záznamem v Guinessově knize rekordů ale Kane získala až teprve nyní. A jaký je její recept na dlouhověkost?
TIP: Průměrná délka života rychle roste: V roce 2030 bude poprvé přes 90 let
Tajemství dlouhého života prý tkví hlavně v rodině, dobrém spánku a životním optimismu. Přestože se ve svých 103 letech potýkala s vážnou nemocí, těší se dnes dobrému zdraví a volný čas vyplňuje řešením hlavolamů a kaligrafií. Ráda si pochutná na polévce, rybách, rýži, nevyhýbá se ale ani sladkostem a kávě.
Japonská dlouhověkost
Japonsko je v dlouhověkosti velmocí. Japonci patří i oficiálně uznaný titul nejstaršího muže všech dob. Džiroemon Kimura zemřel v červnu 2013 ve věku 116 let a 54 dnů. Ještě o třicet let starším byl (alespoň podle indonéských úřadů) Saparman Sodimejo, známý jako Mbah Gotho, který zemřel v roce 2017 ve věku 146 let. V jeho případě ale existují oprávněné pochyby o jeho skutečném datum narození - doklady, které mu byly vystavené v roce 2014, sice uvádějí datum 31. prosince 1870, datum narození ale bylo zapsáno hlavně na základě jeho tvrzení a vzpomínek. Historické doklady potvrzující datum jeho narození muž neměl.