Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.
Stomatologické zákroky u zvířat trvají podle závažnosti od dvou do osmi hodin a probíhají v celkové narkóze. Podle mluvčího miamské zoo Rona Magilla se ještě nestalo, aby se některý z pacientů během zákroku vzbudil. Na snímku 27letý gorilí samec Barney.
Během výkonu jsou zvířata monitorována anesteziologickým týmem, a pokud se u nich objeví známky probouzení, lékaři ihned zasáhnou. Na snímku desetiletá lvice Kashifa, které musela doktorka Berningová zub vytrhnout.
Podobně jako u lidí i zvířata v miamské zoo procházejí pravidelnými zubními prohlídkami. Drtivou většinu problémů umí vyřešit kmenoví veterináři zoo. Pouze k závažným a komplikovaným případům volají specialisty.
A jaké jsou nejčastější problémy zvířecích pacientů? Vedle odstraňování zubního kamene se nejčastěji řeší prasklé nebo zlomené zuby. Na snímku 26letý šimpanzí samec Hondo.
Vytržený zub šimpanze Honda. Chrup šimpanzů se velmi podobá tomu lidskému – stejně jako lidé mají i tito lidoopové v dospělosti 32 zubů. Jediný viditelný rozdíl představují špičáky, které jsou v porovnání s těmi lidskými výrazně větší. Proč tomu tak je vlastně přesně nevíme – předpokládá se, že velké špičáky slouží šimpanzům jako obrana proti útočníkům.
V péči doktorky Berningová skončila i tato vydra. Kromě ní se zubařské péče dostalo i tapírovi nebo hrabáči kapskému – středně velkému savci původem z Afriky, který se na prví pohled podobá ušatému praseti (se kterým ale není hrabáč příbuzný). Nejbližší příbuzní hrabáče jsou vyhynulé rody Leptorycteropus a Myorycteropus, nejbližší žijící příbuzní afrosoricidi nebo bércouni. Mimochodem, věděli jste, že dospělé vydry mají o dva páry víc zubů, než lidé?