Hrdinové videoher: Hopkající instalatér, klonovaný zabiják i krasavice s bičem

Ikonické postavy herního průmyslu se dnes neprohánějí pouze na monitorech počítačů nebo obrazovkách televizí připojených ke konzolím. Pronikly již i do filmů a seriálů, pomáhají prodávat nejrůznější zboží a jejich sláva se doslova dotýká hvězd
30.10.2018 - Vilém Koubek

Fiflena, či domina?

Lara Croft

zrod: 1996 | série: Tomb Raider 

Když se v roce 1993 začínal vyvíjet první díl budoucí série Tomb Raider, navrhl grafik Toby Gard do hlavní role muže v klobouku a s bičem. Myšlenka však neprošla kvůli přílišné podobnosti s Indianou Jonesem. Gard se proto rozhodl stvořit ženu odporující dobovým herním standardům, jež se točily okolo příliš nafintěných, nebo naopak velmi dominantních protagonistek. Po několika nezdařilých pokusech navrhl drsnou dobrodružku Lauru Cruz – vydavatel hry ovšem projevil zájem o „zbritštění“ hrdinky, a tak ji přejmenovali na Laru Croft. Každopádně se z ní záhy stal videoherní sexsymbol, série se rozrůstá dodnes a její protagonistka se objevila také v několika filmech.

Příliš akční fyzik

Gordon Freeman

zrod: 1998 | série: Half-Life

Gordon Freeman se zrodil coby pocta matematikovi a fyzikovi Freemanu Dysonovi. Původně se měl jmenovat Dyson Poincaré, jeho tvář v některých fázích vývoje zdobil plnovous a míval dlouhé vlasy v ohonu. Studio se však nakonec rozhodlo pro střízlivý vzhled teoretického fyzika, který se octne v nesprávnou chvíli na špatném místě – uprostřed mimozemské invaze. Mimo jiné právě „obyčejnost“ v éře svalnatých superhrdinů pomohla Gordonovi stát se jednou z nejmilovanějších postav videoher. Posloužila mu ovšem i záměrná němost – místo slov za něj mluví výhradně činy a ty ovládají hráči, takže se s ním perfektně sžijí. 

Klonovaný zabiják

agent 47 

zrod: 2000 | série: Hitman

Černý oblek, bílá košile, červená kravata, holá hlava s vytetovaným čárovým kódem a kožené rukavice. Charakteristické symboly agenta 47 – nájemného vraha, který se stal hlavním hrdinou dodnes se rozšiřující série Hitman – se nesou v duchu strohé efektivity a plně odrážejí jeho povahu. Agent se zrodil z genetických experimentů: Jako klon vznikl kombinací pěti DNA a následně ho „vyšlechtili“ coby ultimativního vraha, bez emocí, jež by mu stály v cestě nebo by zarazily prst na spoušti. Rychlý, silný, vytrvalý a neústupný muž symbolizuje brutální účinnost a jeho neměnné oblečení proniklo do šatníku nejednoho herního nadšence.

Nejslavnější instalatér

Mario

zrod: 1981 | série: Mario byl všude

Poprvé se malý italský instalatér Mario objevil v roce 1981 coby hlavní hrdina hry Donkey Kong a ani jeho „otec“ Šigeru Mijamoto tehdy netušil, že stvořil budoucí legendu. Mario se od té doby proběhl více než dvěma stovkami her, jichž se po celém světě prodaly stovky milionů kopií. Zatímco v prvních titulech mu šlo hlavně o záchranu princezny Peach, postupně pronikl také do sportovních či párty her, naučil se závodit na motokárách, zahrál si v seriálech a stal se rovněž protagonistou vzdělávacích programů. Kvalita jeho dobrodružství přitom neklesá a fanouškovská základna se stále rozrůstá.

Bohové, třeste se!

Kratos

zrod: 2005 | série: God of War 

Série God of War začala coby bojovka inspirovaná řeckou mytologií: Hlavní hrdina Kratos je spartský polobůh, kterého Ares lstivě přiměl zabít vlastní rodinu. Vydá se proto za pomstou, která ho kompletně pohltí. Napříč hrami vystupuje jako nelidské monstrum, jež postupně sprovodí ze světa značnou část řeckého panteonu. V nejnovějším díle série se však Kratos objevuje stárnoucí a vybouřený: Před útrapami polobožství utekl na sever a založil tam novou rodinu. Ani severští bohové mu však nedají vydechnout, a válečník je tudíž opět nucen prolévat krev.



  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost


Další články v sekci